ستوان یکم

برادر من مجرم شناخته شده... تنها برای اینکه می خواست مقطع بالاتری را طی کند و پس مجبور شد خدمتش را رها کند. مجرم است، تنها برای اینکه علاوه بر یک رشته در مقطع لیسانس، رشته ی دیگری را هم می گذراند...

نه؛ این جامعه بی قانون نیست... قانون هم دارد اما از نوع "کج" اش. چرا که این قانون برای همه یکسان است. در این قانون، همه را به یک چشم نگاه می کنند. می خواهی درس خوانده باشی می خواهی نباش. فرقی نمی کند. همین است چون اینجا قانون دارد و برای همه یکی است. دکتر این جامعه فرقی با دیپلمه ی آن ندارد، البته چرا دارد... دیپلمه اش، توانسته تا زمانی که درس این دکتر تمام می شود، کارهایش را انجام دهد، استخدام رسمی شود و ...و ووو اما دکتر این جامعه هنوز پی تحصیلاتش می گردد و وقتی از آن فارغ شد باید بیفتد دنبال همان کارها.. هیچ تسهیلاتی در اختیارش نیست... در این جامعه کاری ندارند تو دو رشته ای درس می خوانی، کاری ندارند شاید در پرونده ات مهر "نخبگی" خورده باشد... در این جامعه مساوات برقرار است.  در این جامعه عدالت را این گونه تعریف کرده اند:" همه را با هر شرایطی با یک چشم دیدن ". اما باور کنید معنیش این نیست، قرآن خدا هم همه را با یک چشم ندیده، تبصره دارد. جاهایی از احکامش بنا به شرایطی کوتاه می آید. نمونه اش را ببینید:

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنزِیرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَیْرِ اللّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَیْرَ بَاغٍ وَلاَ عَادٍ فَلا إِثْمَ عَلَیْهِ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ (بقره-173)

جز این نیست که مردار را و خون را و گوشت خوک را و آنچه را که به هنگام ذبح نام غیر خدا بر آن بخوانند، بر شما حرام کرد اما کسی که ناچارشود هر گاه که از حد نگذراند و بی میلی جوید، گناهی مرتکب نشده است، که خدا آمرزنده و بخشاینده است.

 عدالت این است: "هرکس را در جایگاه خود، دقیق دیدن؛"

 و این عنوان نامه ای است که برای مسئولان دانشکده، در نشریه ی دانشکده ی مان نوشتم و برای جوابش منتظر بودم... و تنها چیزی که در جواب گرفتم، دفاعیه ای بود که معاون محترم دانشکده برای احقاق حقوق خودش نوشته بود... آخر ایشان مسئول ربوکاپ دانشکده بود! از دانشجویان درگیر هم خواستیم که بیایند و حرفی بزنند، چندین و چندین بار با افراد مختلف این کار صورت گرفت، اما همه از ترس کاری نکردند.

یادم هست زمانی که برای اعمال سنگین فارغ التحصیلی اقدام کرده بودم، یکی از دانشجویان حقوق دانشگاه را دیدم که ضمن تحصیل در این رشته به دلیل اینکه جزو دانشجویان استعدادهای درخشان حساب می شد، به طور همزمان در رشته ی دیگری هم تحصیل می کرد و او هم آمده بود برای امور فارغ التحصیلی. اما از آنجا که با هم پی کارها می دویدیم، می دیدم که مدام نگران و پریشان است، و این به خاطر این بود که چون دورشته ای تحصیل کرده بود مجبور بود کارها را دوبار دوبار و شاید چندین باره و با استهلاک زیادی پیش ببرد، در آخرین دیداری که با او داشتم، یک جمله را به صورت تاکیدی یادآور شدم: " تا تو باشی که نخواهی در اینجا، دورشته ای تحصیل کنی، تا تو باشی که نخبه حساب نشوی"

و این هم بود جرم این دانشجو که می خواست بخواند، می خواست افتخار بیافریند... اما به خاطر همین خواستنهایش محکوم بود.

بله، این جامعه قانون دارد... اما از نوع "کج" اش!!!!

/ 10 نظر / 77 بازدید
سرشک

سلام در این کشور عجایب کم نباشد همی بر ابهایش نم نباشد اگر تبعیض و ظلم پارتی بازی نباشد بیگمان دردم نباشد اضافه خدمتی اشکال ریز است حریف ریز آن رستم نباشد به خارج وقت علافان گران است به ما مرگ عزیزان غم نباشد چرا مینالی از افات دنیا نمیدانی بجز ماتم نباشد؟ [گل]

آلباترا

آخی ... بنده خدا! برای این جور آدما اتفاقی نمی افته ... همچنان پیشرفت می کنن ان شا الله ...

مریم.ب

نه که در این کشور قانون حرف اول رو میزنه...باید با این بی قانونی برخورد لازم بشه مریم جان! آره اصولا نخبه ها در جایی مثل ایران باهاشون مثل جنایتکار برخورد میشه/میدونی چرا؟ چون زیاد می فهمن..درست و اصولی فکر می کنند و اینها تحمل این رو ندارند که کسی روی حرف های بی منطق و پر از بلاهتشون حرفی بزنه از رشدشون جلوگیری میشه که گنده نشن بخورنشون. کلا با نخبه ها و دانشمندا مشکل دارن

محمود

این جامعه قانون دارد برای کسانی که از خودشان باشد برای آنها درس مسئله ای نیست از همان اول استخدام می شوند کار؟؟؟ کار هم مسئله ای نیست...چه ربطی به درس دارد...مگه میشه چنین شخصی با این اعتقادات کار نداشته باشه؟!!! ازدواج؟؟ چرا که نه...چنین جوانی با چنین آینده ای چرا از خودمان نشود سربازیییییییییی؟؟؟ مگه این نخبه نیست!!!!!پس باید بشه!! مسافرت؟؟ به کجا؟؟ هم مسافرت هست هم ماموریت...خوشا به سعادتشان اینها همه ممکن است در صورتی که پدر یا آشنایی مثل آنها داشته باشی و تلاشت در گرفتن چفیه آقا باشد!!!!

سرشک

سلام[گل] ابن حرفها برای تو درمان نمیشود قاضی ز حکم خویش پشیمان نمیشود تنها سه ماه شد اضافه خدمت امیر!!! بی این سه او مهندس ایران نمیشود!! صبر و شکیب پیشه کن ای مریم عزیز با شکوه حل مشکل ایشان نمیشود یارب گره تو باز بفرما به لطف خویش هرگز کسی به لطف تو حیران نمیشود [گل]

طیبه

ای بابا.چه می کنن اینا.

لب خاموش

سلام با یک نامه بی پایان و یک نیت پوچ بروزم ! تورا چشم در راهم [گل]

مریم

سلام مهندس!منم ناراحت شدم [گریه]آره همینه ،اینجا همینه ، ایران!ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران.............. درمورد اون یه نفره همین بس که سرشو عین برف کرده تو برف شایدم از اینم اونورتر.شادشاده!!!!!!!!!!!!!!!!! خدا به داداشت صبر بده.موفق و پیروز باشی.

مریم

ببخشید اصلاح میکنم:عین کبک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! از خبرای دوروز پیش تو شوکم! خدا عاقبت همه مونو بخیر کنه.

مسافر دنیا

چرا خود را خدا خواندی، تو که قادر نیستی. چرا خود را خدا خواندی تو که عادل نیستی. چرا خود را خدا خواندی تو خود را پنهان کردی .

Whoops, looks like something went wrong.