زمانبندی

با نامش

سر کلاس سیستم عامل داشتم قسمت انواع زمانبندی ها رو به بچه ها توضیح می دادم:

زمانبندی FCFS: زمانبندی ای که به صورت انحصاری پیاده سازی می شه. اولین کاری که وارد سیستم میشه، همون اول هم پردازنده در اختیارش قرار می گیره. راحت و آسون پیاده سازی میشه. هیچ سیاست خاصی نداره و کاری هم نداره کار بعدی کوتاه تر از کار اولیه، یا اینکه ممکنه کار دومی مهمتر باشه. اما یه مزیت داره و اینکه مطمئنی در هر صورت همه ی کارها انجام می شن.

زمانبندی round robin: یه نوع زمانبندی غیر انحصاری؛ یعنی پردازنده تا یک زمان خاصی در اختیار کارهاست و برای اینکه به همه کارها رسیدگی بشه، پردازنده بعد از این زمان به کار بعدی واگذار میشه،حتی اگه کار به طور کامل تموم نشه؛ اما در چرخه بعد ادامه ی کارها انجام میشه. واسه همین یه زمانبندی عادل و منصفیه، به همه نوع کار چه از نظر طولانی بودن و چه از نظر اهمیت رسیدگی می کنه. کمی پیاده سازی این زمانبندی دشواره اما این زمانبندی هم این مزیت رو داره که همه ی کارها در نهایت انجام میشه.

 

اینها رو گفتم و دیدم بعضی ها خیلی خوب متوجه نشدن؛ براشون ، برنامه ریزی روزانه رو مثال زدم... همه رو که گفتم، خیلی فکر کردم که ببینم برنامه ریزی روزانه ی من از چه مدلیه؟ انحصاری؟ غیر انحصاری؟ عادل؟ مطمئنم که همه ی کارها در نهایت انجام میشن؟؟؟ واقعا کدوم؟!

 

/ 1 نظر / 113 بازدید
اشنی غریب

سخنی از وفا شنیده نشد نکند گوش خلق کر باشد